هر تن سنگ آهن به ۸۰ دلار می‌رسد؟ / حاشیه سود محصولات فولادی مثبت شد

سیاست کنترل و کاهش تولید محصولات فولادی چین منجر به کاهش قیمت سنگ‌آهن طی هفته‌های اخیر شد. گلدمن‌ساکس، جی‌پی مورگان و بانک مرکزی استرالیا قیمت سنگ‌آهن تا پایان سال ۲۰۲۴ را در محدوده ۸۰ دلار تخمین می‌زنند.

قیمت سنگ‌آهن در آخرین معاملات هفته گذشته به ۱۰۵ دلار به ازای هر تن رسید. یک ماه قبل پس از صعود قیمت سنگ‌آهن به محدوده ۱۲۰ دلار به ازای هر تن، روند نزولی جدیدی در بازار سنگ‌آهن آغاز شد و خیلی سریع بر مدار نزول قرار گرفت تا در مدت کوتاهی به کانال ۱۰۵ دلار به ازای هر تن برسد. متوسط قیمت سنگ‌آهن در طول ۲ هفته گذشته بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است.

روند قیمتی سنگ‌آهن بر اساس داده‌های استیل اوربیس به صورت نمودار زیر است:

هر تن سنگ آهن به ۸۰ دلار می‌رسد؟ / حاشیه سود محصولات فولادی مثبت شد

اخبار رسمی و غیررسمی بسیاری از دستورالعمل دولت چین برای کنترل تولید فولاد منتشر می‌شود. کاهش حاشیه سود تولید محصولات فولادی در چین به چالش بزرگ فولادسازان این کشور تبدیل شده است. صورت‌های مالی نشان می‌دهد تولید بعضی از محصولات فولادی برای چینی‌ها حاشیه سود منفی دارد.

دولت چین در طول هفته گذشته دستورالعمل‌های مشخصی برای کنترل و کاهش تولید فولاد به بعضی از استان‌ها ابلاغ کرد و پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آینده تولید فولاد کاهش پیدا کند. البته نرخ بهره‌برداری از کوره‌های بلند این کشور به بالاترین سطح طی ۷ ماه گذشته رسید. با این حال پیش‌بینی می‌شود تولید فولاد در چین کاهش پیدا کند. ضمن اینکه آمارها نشان می‌دهد فولادسازان چین در ۵ ماه ابتدایی از سال ۲۰۲۴ حدود ۱.۴ درصد فولاد کمتری تولید کرده‌اند.

کاهش تولید فولاد خبر بدی برای بازار سنگ‌آهن بود و چشم‌انداز قیمت‌ها در این بازار را منفی کرد. مؤسسات مالی معتبر گذشته پیش‌بینی‌های ناامیدکننده‌ای از قیمت سنگ‌آهن در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۴ ارائه کرده‌اند. گلدمن‌ساکس، جی‌پی مورگان و بانک‌مرکزی استرالیا تخمین زدند قیمت سنگ‌آهن به کمتر از ۸۰ دلار در هر تن می‌رسد. اگرچه این کاهش قیمت خبر بدی برای تولیدکنندگان سنگ‌آهن است ولی منجر به رشد حاشیه سود محصولات فولادی خواهد شد.

هر تن سنگ آهن به ۸۰ دلار می‌رسد؟ / حاشیه سود محصولات فولادی مثبت شد

روند صعودی قیمت سنگ‌آهن در زمستان ۲۰۲۳ حاشیه سود تولید بسیاری از محصولات فولادی چین را منفی کرده بود. این مشکل پس از ریزش قیمت سنگ‌آهن با آغاز سال ۲۰۲۴ برای چند ماه برطرف شد تا اینکه رشد دوباره قیمت سنگ‌آهن تا کانال ۱۲۰ دلار حاشیه سود فولادسازان چینی را دوباره منفی کرد. اکنون در شرایطی که قیمت سنگ‌آهن به کمتر از ۱۱۰ دلار کاهش پیدا کرده است، حاشیه سود فولادسازان چینی در حال مثبت شدن است و با ادامه این روند یا سقوط قیمت سنگ‌آهن به کانال ۸۰ دلار برنده نهایی فولادسازان چینی هستند. دولت چین در سال جاری بارها با هدف جلوگیری افزایش قیمت در بازار سنگ‌آهن مداخله کرده است.