بهای شمش فولاد تحت تاثیر انتظارات تورمی، ۳.۵ درصد افزایش یافت!

در حال‌ حاضر قیمت پایه شمش فولاد تحت‌ تاثیر افزایش انتظارات تورمی با رشد ۳.۵ ‌درصدی همراه بوده ‌است که با تشدید خاموشی‏‏‏‏‌ها در واحدهای تولیدی و مشخص ‌شدن وضعیت سیاسی کشور و آغاز ماه‌های محرم و صفر، پیش‌بینی می‌شود که بازار فولاد در شرایط آرامی به‌ سر برد و میزان معاملات و عرضه‌ها طی هفته‌های آتی روند کاهشی داشته باشند تا اینکه از شهریور ‌سال ‌جاری رونق به این زنجیره بازگردد.

بهای شمش فولاد تحت تاثیر انتظارات تورمی، ۳.۵ درصد افزایش یافت!

زنجیره فولاد پشت در تصمیم‌های نامعلوم نامزدهای ریاست‌جمهوری به انتظار نشسته است؛ چراکه هرکدام از نامزدها می‌توانند با تصمیم‌های جدید، مسیر این زنجیره را کلا تغییر دهند. در حال‌ حاضر قیمت پایه شمش فولاد تحت‌ تاثیر افزایش انتظارات تورمی با رشد ۳.۵ ‌درصدی همراه بوده ‌است که با تشدید خاموشی‏‏‏‏‌ها در واحدهای تولیدی و مشخص ‌شدن وضعیت سیاسی کشور و آغاز ماه‌های محرم و صفر، پیش‌بینی می‌شود که بازار فولاد در شرایط آرامی به‌ سر برد و میزان معاملات و عرضه‌ها طی هفته‌های آتی روند کاهشی داشته باشند تا اینکه از شهریور ‌سال ‌جاری رونق به این زنجیره بازگردد.

* بهای شمش فولاد تحت تاثیر انتظارات تورمی، ۳.۵ درصد افزایش یافت!

 

وضعیت نامعلـــوم ســـیاسی کشـور موجب ‌شده است تصمیم ‌گیرنده‌های بخش فولاد، فعلا تصمیم جدیدی نگرفته و منتظر نتایج انتخابات باشند، چراکه هرکدام از نامزدهای انتخاباتی می‌توانند تاثیر مجزایی در سرنوشت صنعت و به ‌ویژه بخش فولاد داشته باشند.

در حال ‌حاضر فقط موضوع خاموشی‌ها و قطع برق کارخانه‌های تولیدی به‌ خصوص واحدهای احیای مستقیم به ‌عنوان مولفه موثر در معاملات و میزان عرضه‌ها و قیمت‌گذاری شناخته می‌شود، چراکه با آغاز خاموشی‌ها میزان تولید واحدها کاهش می‌یابد و از این ‌رو بازار محصول میانی فولاد با تغییر قیمت مواجه خواهد شد. در حال‌ حاضر زنجیره فولاد در یک رکود به دام افتاده است، چراکه سایر حلقه‌های این بخش همچون میلگرد با تقاضای مطلوبی مواجه نیست و واحدهای نورد شمش‌های خریداری ‌شده از بازار فیزیکی بورس‌کالا را بیشتر در انبارها ذخیره‌سازی می‌کنند. میزان معاملات میلگرد در چهارشنبه هفته گذشته ۳۰ خرداد ماه، ۱۱ ‌درصد به ‌ثبت رسید که کمترین میزان از ابتدای سال‌جاری به ‌حساب می‌آید.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در هفته‌های آتی روند خاموشی‌ها و سهمیه‌بندی‌های برق در واحدهای فولادی تشدید شده و وضعیت عرضه‌ها و معاملات نسبت به شرایط فعلی تضعیف شود و از این ‌رو رکود بیشتری بر این زنجیره حاکم خواهد شد و تقویت راه‌های صادراتی تنها راه نجات این بخش به‌حساب می‌آید؛ این در حالی است که سیاست‌های عجیب در حوزه صادرات نیز تجار را برای اقدام‌های صادراتی بی‌انگیزه کرده است و عدم‌تقاضای داخلی و خارجی برای انواع محصولات فولادی موجب‌شده تا صنایع بالادستی و پایین‌دستی این بخش تا مرز تعطیلی بروند و همچنان رکود در این بخش تا زمانی‌که مرزهای صادراتی باز نشوند، ادامه خواهد داشت.

 

* افزایش قیمت شمش در رینگ فیزیکی

 

بررسی تالار صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران در روز ۴ تیر ماه سال‌جاری نشان می‌دهد که در این بازار ۱۵۵‌هزار و ۶۰۵‌تن انواع شمش عرضه شد که با ثبت تقاضای ۱.۵ برابری نسبت به عرضه مواجه شد. به‌عبارت بهتر روز دوشنبه ۴ تیر ماه بازار فیزیکی با استقبال ۲۴۱‌ هزار و ۸۲۰ تنی مواجه شد که در نهایت با احتساب معاملات مچینگ ۱۳۲‌ هزار و ۷۶۰‌ تن از این میزان با میانگین قیمت موزون ۲۲‌ هزار و ۲۳۹‌ تومان به ازای هر کیلوگرم مورد معامله قرارگرفت.

بررسی معاملات هفته پایانی خرداد ماه با هفته ابتدایی تابستان نشان می‌دهد که میزان عرضه انواع شمش در تالار فیزیکی بورس‌کالا طی دو هفته متوالی چیزی حدود ۲.۳‌ درصد کاهش داشته‌است و همچنین میزان معاملات شمش در رینگ فیزیکی در دو دوره مورد بررسی نیز با افت ۲.۸‌ درصدی همراه بوده‌است.

معاملات شمش در بازار فیزیکی روز ۴ تیر ماه در بازه قیمت پایه ۲۱‌ هزار و ۴۶۸‌ تومان تا ۲۲‌ هزار و ۳۵۳‌ تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شد. بررسی معاملات دو هفته متوالی نشان می‌دهد که میانگین قیمت پایه هفته‌جاری نسبت به هفته گذشته ۳.۵‌ درصد افزایش داشته‌است.

در هفته ابتدایی تابستان ۱۴۰۳ بیش از ۸۵ ‌درصد از شمش‌های عرضه‌ شده مورد معامله قرار گرفت و با وجود اینکه قیمت پایه شمش‌های عرضه ‌شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران با رشد قیمت همراه بوده ‌است اما میزان معاملات طی دو هفته متوالی بدون تغییر بوده و همچنان مشتریان در حال ‌حاضر از بازار پا پس نکشیده‌اند و برای جلوگیری از کمبود مواد اولیه در دو ماه تیر و مرداد با وجود موضوع قطعی برق نوردکاران طی هفته‌های اخیر به مشتریان واقعی شمش فولادی تبدیل شده‌اند.

 

* معاملات ۱۱ ‌درصدی مقاطع طویل

 

بررسی معاملات رینگ مقاطع طویل طی هفته گذشته نشان می‌دهد که چیزی حدود ۲۴۹‌ هزار و ۷۰۹‌تن انواع میلگرد عرضه شد که با تقاضای ۴۲‌هزار و ۴۳۳ تنی مواجه شد و در نهایت ۲۸‌هزار و ۴۰۹‌تن از این مقاطع مورد معامله قرار گفت. به‌عبارتی در معاملات روز ۳۰ خرداد ماه فقط ۱۱‌درصد میلگردهای عرضه‌شده با میانگین قیمت موزون ۲۴‌هزار و ۸۱۶‌تومان به ازای هر کیلوگرم به‌فروش رسید که نسبت به معاملات هفته پیش از آن ۰.۳‌درصد رشد را به‌ثبت رسانده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت میلگرد نسبت به شمش طی هفته گذشته چیزی حدود ۲.۸‌ درصد افزایش داشته است که پیش‌بینی می‌شود با تشدید خاموشی‌ها میزان معاملات و قیمت پایه به حداقل برسد. همچنین با آغاز قطعی‌های برق میزان تولید و عرضه آهن اسفنجی به‌ عنوان محصول ابتدایی زنجیره فولاد کاهش‌یافته‌ است، به‌طوری که روز شنبه ۲ تیر بورس‌کالا میزبان ۲۹۰‌ هزار تن آهن اسفنجی بود که با توجه به‌ ثبت تقاضای ۰.۲ برابری نسبت به عرضه ۱۹.۵‌ درصد عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت.

قیمت میانگین موزون هر کیلوگرم آهن اسفنجی در معاملات اخیر نسبت به هفته گذشته ۱.۰۶ ‌درصد کاهش داشت و به ۱۲‌ هزار و ۳۰۹‌ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید. به‌طور کلی روز شنبه ۲ تیر بیشترین حجم عرضه، کمترین حجم تقاضا و کمترین نسبت معامله به عرضه آهن اسفنجی در بورس‌کالا رقم خورد که دلیل اصلی این اتفاق آغاز و تشدید قطعی برق در واحدهای فولادی بود و این روند با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت.