برق ‏‏‏‌گرفتگی صنعت فولاد!

رئیس انجمن فولاد آذربایجان، عدم‌ صادرات و افزایش هزینه برق را بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مشکل صنعت فولاد دانست و تصریح کرد: این عوامل اجازه تنفس به صنعت فولاد را نمی‏‏‏‌دهد.

برق ‏‏‏‌گرفتگی صنعت فولاد!

رئیس انجمن فولاد آذربایجان، عدم‌ صادرات و افزایش هزینه برق را بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مشکل صنعت فولاد دانست و تصریح کرد: این عوامل اجازه تنفس به صنعت فولاد را نمی‏‏‏‌دهد.

 

* برق‏‏‏‌ گرفتگی صنعت فولاد!

نوید نواده اباذر در نشست خبری بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی تبریز متافو، گفت: ما دیپلماسی اقتصادی درستی نداشته‏‏‏‌ایم و هر فردی که بگوید تحریم در زمینه صادرات و اقتصاد کشور تاثیری ندارد، دانشی در مورد مسائل اقتصادی ندارد.

 

وی صدور و اعمال بخشنامه‌‌‌‌های دولتی را عامل ویران‌‌‌‌ کننده اقتصاد بخش خصوصی دانست و گفت:

فعالان اقتصادی و بخش خصوصی هزاران دلار صرف برگزاری نمایشگاه برای جذب سرمایه‌گذار و بازار فروش در کشورهای منطقه و اروپایی می‌‌‌‌کنند ولی مسوولان ذی‌ربط با یک بخشنامه خلق‌‌‌‌الساعه تلاش‌‌‌‌های فعالان بخش خصوصی را نابود می‌‌‌‌کنند. ایران تنها تولید کننده فولاد در دنیا نیست و اگر نتوانیم نیاز بازار دنیا را تامین کنیم به راحتی این بازار را از دست می‌‌‌‌دهیم.

وی افزود:

طرح، ایده، فکر و عمل صنعتگران عرصه فولاد همه برای آذربایجان بوده است ولی به دلیل عدم‌ حمایت‌‌‌‌های دولتی و مانع‌ افکنی در مقابل سرمایه‌گذاری، پیشرفت و توسعه بخش خصوصی، لاجرم به سرمایه‌گذاری دولت هستیم ولی متاسفانه حتی در منطقه آذربایجان حمایت دولتی نداریم.

نواده از پسرفت، عقب‌‌‌‌ماندگی و تعطیلی واحدهای خرد تولیدی اظهار نگرانی کرد و افزود:

ما در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ باید ۵۴ میلیون تن فولاد در سال تولید می‌‌‌‌کردیم که امروزه شاهد تولید ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن فولاد در کشور هستیم ولی حداکثر مصرف و تقاضای کشور حدود ۱۵ میلیون تن است و به دلیل عدم‌تقاضا در داخل و عدم‌امکان صادرات به دلیل موانع و مشکلات شاهد پرشدن و تکمیل ظرفیت انبارهای واحدهای صنعتی و تولیدی از فولاد هستیم.

وی اقدامات و فعالیت انجمن فولاد آذربایجان را تشریح کرد و افزود:

یک‌ هزار و ۱۱۹ نامه به واحدهای مختلف دولتی و حکومتی برای جلوگیری از بروز مشکلات ارسال کرده‌‌‌‌ایم، رایزنی برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی به دلیل جریمه با سازمان بازرسی کل کشور و تعزیرات حکومتی کشور انجام شده و در این راستا هم واحدهای تولیدی بسیاری از تعطیلی کامل و بیکاری کارگران رهایی یافتند.

وی حضور در نمایشگاه‌‌‌‌های بین‌المللی در سایر کشورها را نیز دیگر راهکار این انجمن برای برون رفت از مشکلات دانست و گفت:

پارسال سومین دوره حضور و امسال نخستین دوره با حضور انجمن فولاد آذربایجان در نمایشگاه متال اکسپو ترکیه است که شهریور امسال در استانبول برگزار خواهد شد.

وی در ادامه عنوان کرد:

انجمن فولاد آذربایجان با تمام سختی و مشکلات، یکی از قوی‌‌‌‌ترین نمایشگاه‌‌‌‌های منطقه را برگزار خواهد کرد.

نواده از خودکفایی انجمن فولاد آذربایجان خبر داد و افزود:

در تلاش هستیم تا تشکیلاتی در‌شأن و جایگاه صنعت فولاد آذربایجان داشته باشیم.

نواده اباذر افزود:

در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۵۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که این رقم در سال گذشته به نصف کاهش یافت و در فروردین امسال و در مقایسه با سال قبل آن ۷۶ ‌درصد کمتر شده است.

وی اظهار کرد:

انجمن فولاد آذربایجان صدای بخش خصوصی بوده و بخش خصوصی فعال در این عرصه برخلاف دولتی‌‌‌‌ها دوستدار این انجمن هستند.

رئیس انجمن فولاد آذربایجان، قطعی‌‌‌‌های برق و قبوض نجومی این بخش را دیگر مشکل این صنعت اعلام کرد و گفت:

دی ماه پارسال بود که طبق ماده ۱۶ و ۱۴، مبالغی روی قبض صنایع فولاد اضافه شد که چنین تصمیم‌گیری‌‌‌‌هایی در هیچ کجای دنیا و هیچ اقتصادی مورد قبول نیست. در آذر سال گذشته قبوضی ارسال کردند که نشان می‌‌‌‌داد از اردیبهشت ۱۴۰۲ این دو ماده به هزینه برق اضافه شده اما به مشترکان صنعتی اعلام نشده است. در صورتی که تولید کننده کالای خود را با احتساب هزینه تمام شده به فروش رسانده و عملا امکان آن وجود نداشت که نرخ برقی که طبق این دو ماده اضافه می‌‌‌‌شد از خریداران اخذ شود. هر چند که ما مجبور به پرداخت این قبوض شدیم اما اردیبهشت سال‌جاری نیز مجددا قبوضی ارسال شد که نشان می‌‌‌‌داد نرخ محاسبه اضافه بار در سال گذشته دو برابر شده است و باید این هزینه اضافه را نیز پرداخت کنیم. در کجای دنیا قیمت کالا و خدماتی را که فروخته شده افزایش می‌دهند و ما‌به‌التفاوت آن را از طرف مقابل دریافت می‌کنند؟

وی ادامه داد:

اگر برق نیست باید برای همه نباشد چگونه می‌توان انتظار داشت که فولادی‌‌‌‌ها سه ماه تولید را متوقف کنند باید ما نیز مثل بقیه صنایع حداکثر یک روز در هفته تعطیلی داشته باشیم. امسال نامه‌‌‌‌ای ارسال شده که برخی واحدهای فولادی باید در خرداد و تیر تولید خود را تا ۷۰‌درصد و در مرداد و شهریور تا ۹۰‌درصد کاهش دهند. چرا تولیدکننده فولاد اجازه ندارد در ساعاتی که پیک مصرف نیست و اضافه بار در شبکه وجود دارد تولید کند؟

وی در خاتمه اظهار کرد:

مشکلات صادراتی و برق اجازه نفس کشیدن به صنعت فولاد بخش خصوصی را نمی‌‌‌‌دهد و با رویه فعلی صنعت فولاد یک روز از بین خواهد رفت و هر روز به آن لحظه نزدیک‌‌‌‌تر می‌شود.