ایران در پنجمین ماه میلادی، هفتمین تولید کننده برتر فولاد خام جهان شد

انجمن جهانی فولاد در آخرین گزارش خود که ساعتی پیش منتشر شد، اعلام کرد: تولید ماهانه فولاد خام ایران در ماه مه امسال (۱۲ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۳) با افزایش ۲.۱ درصدی نسبت به همین ماه در سال پیش به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسید و با این میزان تولید ایران جایگاه هفتمین تولید کننده فولاد خام جهان در این ماه را از آن خود کرد.

گزارش «انجمن جهانی فولاد» درباره میزان تولید جهانی فولاد خام در ماه مه ۲۰۲۴ میلادی (۱۲ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۲) که ساعتی قبل منتشر شد، حکایت از آن دارد که ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۲۴ از نظر تولید ماهانه در رتبه هفتم برترین فولاد سازان جهان قرار گرفت و با تولید ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن و با رشد نقطه به نقطه ۲.۱ درصدی و افزایش ۹.۱ درصدی در پنج ماهه اول ۲۰۲۴ نسبت به ۲۰۲۳ به این موفقیت دست یافته است.

البته گفتنی است که از نظر میزان فولاد خام تولید شده در پنج ماهه اول امسال کشورمان با تولید ۱۴ میلیون تن در این بازه، پس از کشورهای آلمان و ترکیه با تولید ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن و ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در رتبه نهم تولید کنندگان برتر فولاد جهان قرار گرفت.

«انجمن جهانی فولاد» درباره میزان تولید جهانی فولاد خام در ماه مه ۲۰۲۴ میلادی خاطرنشان کرد: تولید جهانی این محصول راهبردی در این ماه در کل جهان به ۱۶۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسیده است که ۱.۵ درصد نسبت به همین ماه در سال ۲۰۲۳ افزایش داشته است.

این سند، که بر اساس اطلاعات گزارش شده ۷۱ کشور تولید کننده فولاد به این انجمن گردآوری شده است، نشان می‌دهد با وجود افزایش تولید در ماه مه امسال نسبت به ماه قبل از آن در پنج کشور چین، هند، ترکیه و ایران نسبت به پنج ماه نخست ۲۰۲۳، میزان رشد تولید ماه مه در مورد بقیه فولادسازان عمده جهانی منفی بوده است.

بر اساس اطلاعات این گزارش، تولید پنج ماه ابتدایی امسال در کشورهای ترکیه، ایران، هند، آلمان و برزیل نسبت به پنج ماهه پارسال مثبت و در پنج کشور دیگر چین، ژاپن، آمریکا، روسیه و کره جنوبی منفی بوده است.

آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می دهد بیشترین افزایش پنج ماهه نخست امسال نسبت به همین مدت در سال ۲۰۲۳ مربوط به سه کشور ترکیه، هند و ایران است که به ترتیب رشد ۲۲.۱، ۸.۵ و ۷.۲ درصدی را تجربه کردند و در رتبه‌های بعدی آلمان با ۶.۱ و برزیل با پنج درصد افزایش تولید قرار دارند.