کاهش تولید تیرآهن در ابتدای سال ۱۴۰۳

چندی پیش انجمن فولاد کشور اعلام کرد، کل تولیدات فولاد میانی در ماه نخست امسال به ۳ میلیون و ۱۶۶ هزار تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۱۴۰۲)، رشد دو درصدی داشته است. اما محصول تیرآهن برخلاف سایر محصولات با کاهش ۱۴٫۹ درصدی در تولید مواجه شده است این در حالی است که تولید سایر محصولات فولادی با روند افزایشی روبرو بوده است.

چالش عرضه و تقاضای آهن در روزهای پیش‌رو

آمار مرکز جهانی فولاد حاکی از آن است که تولید فولاد ایران در سال ۱۴۰۲ از سال ۱۴۰۱ بیشتر بوده است. اما به‌دلیل مشکلاتی که در بخش صادرات، رکود صنایع مصرف‌کننده و کاهش تقاضا در بازار وجود داشته است، این صنعت استراتژیک را دچار بحران کرده است.

 از طرف دیگر کاهش تقاضای محصولات فولادی ایران در منطقه نیز از جمله چالش‌های کارخانه‌های فولادی ایران در سال ۱۴۰۲ بوده است. به‌گونه‌ای‌که در سال ۱۴۰۲ با وجود اینکه قیمت میلگرد صادراتی ایران به کمترین حد خود رسیده بود اما برای این محصول مشتری در منطقه نداشتیم.

اگر چالش انرژی برای صنایع، خصوصا صنعت فولاد حل نشود، التهاب در بازار و کمبود مقاطع فولادی خصوصا تیرآهن در سال پیش‌رو نیز ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر رکود ایجاد شده موجب می‌شود تا کاهش میزان عرضه تأثیر بر قیمت آهن ‌آلات نداشته باشد، بنابراین با احتمال افزایش تولید مقاطع فولادی، رکود در بخش تقاضا و صنایع مصرف‌کننده، سبب رکود در بازار ۱۴۰۳ خواهد شد.

آیا چالش رکود در صنعت فولاد در ۱۴۰۳ پایان می‌یابد؟

تنها در شرایطی می‌توان به رونق تقاضای داخلی صنعت فولاد امیدوار بود که کشور رشد اقتصادی مثبت را تجربه کند، تورم به حداقل برسد و در کنار آن با افزایش قدرت خرید مردم، رکود در صنایع مصرف‌کننده مانند صنعت ساختمان کم شود در‌این‌صورت می‌توان شاهد خروج صنعت فولاد را از بحران بود، اما با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کنونی جامعه بعید است این مهم در سال ۱۴۰۳ تحقق پیدا کند.

امسال به‌علت رکود در بازارهای داخلی، قطعا با کاهش مصرف داخلی فولاد نسبت به میزان تولید آن مواجه خواهیم بود، این در‌حالی است که  تولیدکنندگان به درآمد ارزی حاصل از صادرات مازاد فولاد تولیدی فکر می‌کنند؛ از سوی دیگر  تورم شدید قیمت آهن آلات در اواخر سال ۱۴۰۱ منجر به پیش‌خور کردن بازار در بخش تقاضا شده بود که این مساله با ثبات دستوری قیمت ارز باعث رکود بازار آهن در سال ۱۴۰۲ شد.

یکی از انواع مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی که تاثیر بسیار زیادی در افزایش مقاومت در برابر نیروهای خمشی ایجاد می کند، تیرآهن است. معمولا در ساخت انواع ستون، اسکلت فولادی، تیرک های میانی و فرعی، تیرهای کلاف و… از تیرآهن استفاده می کنند. تیرآهن ها را در سایز های مختلف تولید می کنند. هر کدام از اندازه های آن کاربرد های مختلفی در سازه ایجاد می کنند. از انواع تیرآهن های موجود و قابل استفاده می توان به تیرآهن IPB، IPE، INP و تیرآهن لانه زنبوری اشاره کرد.