03136290070-77

در ساعات اداری

09130000162

مراحل تولید ورق سیاه (ST37)

ترکیب آهن و کربن، فولاد نامیده می‌شود که در بازار فولاد به اسم آهن می‌شناسند . در واقع ترکیبی که 1/2 درصد وزن کربن داشته باشد فولاد می‌گویند و بیشتر از 1/2 را چدن می‌گویند.

مراحل تولید ورق سیاه  ST37

سنگ آهن با خلوص ۷/۵ درصد از معدن استخراج می‌شود و دانه‌های ریز و درشت از هم جدا می‌شود و در درجه حرارت ۲۵۰ الی ۱۳۰۰ سیلسیوس پخته و سخت می‌شود و به گلوله‌های کوچک آهن به نام گندله تبدیل می‌شود .

پس از سرد شدن گندله‌ها عملیات احیا مستقیم انجام می‌شود که به دو روش احیای مستقیم بر پایه ذغال سنگ و احیای مستقیم بر پایه گاز صورت می‌گیرد که در ایران روش احیا بر پایه گاز انجام می‌شود. گاز احیاکننده با ۹۰۰ درجه سیلسیوس داخل کوره دمیده می‌شود و یا اکسیژن موجود در سنگ آهن ترکیب شده و تبدیل به دی اکسید کربن و بخار آب گردیده و از گندله جدا می‌شود و به صورت آهن اسفنجی در می‌آید (DRI) و مرحله بعدی آهن اسفنجی وارد کوره ذوب قوس الکتریکی می‌شود که عمل قوس توسط سه الکترود انجام می‌شود .

در واقع داخل کوره ۸۰ درصد آهن اسفنجی  و ۲۰ درصد قراضه می‌ریزند که الکترودها با قراضه قوس الکتریکی ایجاد کرده و دمای محیط بالا می‌رود و فولاد مذاب ایجاد می‌گردد. مرحله بعدی فولاد مذاب پس از عبور از ماشین ریخته‌گری پیوسته (CCM) تبدیل به شمش منجمد می‌شود.

ادامه مرحله تولید در کارخانه فولاد مبارکه

در کارخانه فولاد مبارکه تختالهایی به ضخامت ۲۰۰ و عرض ۶۰ و ۱۸۸ سانتی متر تولید می شود که به کمک شعله های اکسیژن به قطعات ۹ تا ۱۰ متری بریده می شود و بخشی از تختال ها در مجاورت هوای آزاد و بخشی در استخرهای مخصوص آب سرد بسته به آنالیز آن ها خنک گردیده و بخشی مستقیم به واحد نورد گرم ارسال می شوند .خط تولید نورد گرم دارای ۴ کوره پیش گرم بوده و تختال های ورودی با درجه حرارت محیط وارد این کوره می گردند  و پس از گذشت حدود ۲ دقیقه به درجه حرارت ۲۲۰۰ سیلیسیوس می رسند در هر مرحله نورد ضخامت تختال ۲۵ درصد کاهش یافته و ورق خروجی از آن دارای طولی حدود ۵۰ میلیمتر و ضخامت ۴۰ میلیمتر با درجه حرارت ۱۰۰ سیلیسیوس می گردد . و سپس تختال وارد مرحله نهایی نورد می شود تا در هر مرحله نورد مقداری از ضخامت ۱٫۲ تا ۱۶ میلیمتر و با درجه حرارت ۹۰۰ الی ۸۰۰ سیلیسیوس که پس از خروج از آن قسمت وارد خنک کاری یا کولینگ می شود که در آن جا خواص مکانیکی مورد نیاز مشتری به آن اضافه و با درجه حرارت حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ سیلیسیوس از این قسمت خارج و به قسمت کلاف پیچ می شود که ورق تبدیل به کلاف با قطر حدود ۱۵۰ میلی متر می شود و اگر نیاز به برش باشد برش هم صورت می گیرد.

طریقه محاسبه هر شیت

وزن=مساحت*چگالی*طول(سانتی متر)*عرض (سانتی متر)*ضخامت ورق (میلی متر)*۷٫۸۶(چگالی آهن)

چرا به ورق نورد گرم ورق سیاه گفته می شود

تولید ورق با تکنولوژی نورد گرم به این معناست که مواد اولیه تولید ورق در دماهای بسیاربالا ذوب شده و در طی این فرایند ورق ظاهری مات به خود می گیرد  و به دلیل رنگ  ظاهری آن در بازار از اصطللاح ورق سیاه برای آن استفاده می شود.

مراحل تولید ورق های ضخیم بار در اکسین

کارخانه اکسین ، اسلب را (عمدتا از فولاد هرمزگان) می خرد و تحت نورد گرم به ضخامت مورد نظر می رساند که از ضخامت ۲۵ به بالا دارای سر سنگکی هستند و انتهای خط تولید اکسین UT صورت می گیرد .در واقع ورق تحت نورد گرم ممکن است مقداری تخلخل یا مک داشته باشد (UT  تست التراسوتیک است و با فرستادن امواج صوت در ورق تختال مک را شناسایی می کند) و به همین دلیل ورق های اکسین اکثرا تست UT را جواب می دهند و می توان این تست را با مشتری شرط کرد .ممکن است ورق های ریجکتی تست UT  هم در بازار پیدا بشود.

نکات مهم ST37

گاهی اوقات مشتری تماس می گیرد و درخواست ST37-2 یا ST37-3 می کند آنچه در بازار موجود است. در واقع ST37-2 هست ولی این دو تفاوت خیلی زیادی در مقدار آلیاژ ندارند. حتی استحکام کششی و تنش تسلیم و درصد ازدیاد طول آنها باهم تفاوت خیلی کمی دارد.

اصطلاحات ورق

رول ورق کلاف شده و آماده برش را رول یا کویل می نامند . وزن این رول ها بسته به کارخانه ، ضخامت و عرض متفاوت است (زول های فولاد و سبا تقریبا ۲۳ تن می باشند(

شیت

ورق های تخت شده به طول های متفاوت را شیت می گویند.طول و عرض شیت معمولا در ارتباط با یکدیگر هستند.ورق شیت سایزهای ۱*۲ – ۲*۱٫۲۵ -۲*۶-۱٫۲۵*۶-۶*۱٫۵ موجود است .معمولا در ورق ها با ضخامت بالاتر  از  ۳ میل به طول ۶ متر برش می زنند.

لب گرد و لب تیز

بسته به کارخانه تولید کننده لب ورق در طول به صورت تیز یا گرد دارند که به فراخور نیاز و مصرف مشتری مطلوبیت دارند.

سرسنگکی (گرده ماهی)

در تولید ورق چه رول چه شیت در ابتدا و انتهای نورد اسلب یا تختال در حدود ۵۰ سانت ورق به شکل سرسنگکی در می آید در ورق های اکسین خارجی سر و ته ورق جدا می شود .امکان تفاوت ضخامت در این قسمت ها محتمل است.

ته ورق (ته برگ)

در برش رول های ورق آخرین برگ که زیر ۶ متر است را ته ورق می گویند.

ورق فابریک

در مورد بارهایی که رول آن در بازار موجود است ورق های برش شده توسط کارخانه را شیت فابریک می گویند در واقع لبه ورق گونیاس

رول برش

رول های برش شده در برشکاری ها را رول برش می گویند.

طول بلند

ورق های ضخیم سایز ۳۰ به بالا یا کارخانه های کاویان و اکسین معمولا این ورق ها را دارند. به طور کل ، ورق های برش شده به شول بیشتر از ۶ متر که یا سایز دقیق آن اعلام شده یا طول حدودی آن اعلام می شود.(مثل ۶ تا ۸  تا ۱۲ ۵و۶ تا ۷و۵ متر(

شرایط شکلی کالا

ورق های فولاد مبارکه از سایز ۲ تا ۱۵ میل به صورت رول و یا شیت فابریک تولید می شوند. عموماً رول ورق های این کارخانه در حدود ۲۳ تن است و ورق های فابریک در بلندی های حدود ۷ تن ارایه می شود.لبه ورق های فولاد بر خلاف ورق های سبا کمی گرد است.مهم ترین مشخصه ورق های فولاد لیبل آن است که رول ها به اول و آخر آن و در ورق های فابریک روی برگ اول بندیل الصاق می شود. و با تسمه های بندیل آویزان می شود.


امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر